سقف وافل - نمونه سقف وافل

دسترسی سریع به مطالب مقاله

سقف وافل چیست؟ اجرای سقف وافل

سقف وافل سازه ای ساختمانی است، امروزه شاهد افزایش استفاده از این نوع سقف در ساختمان های ایران و مخصوصا اطراف تهران هستیم. مانند شهر هایی مثل پردیس و دماوند و… سقف وافل را اغلب در ساختمان های مرتفع و یا با دهانه معماری (فاصله بین دو تکیه گاه یک عضو سازه ای) بیشتر از ۷ متر مشاهده می‌کنیم. البته لازم به ذکر است در دهانه های کمتر هم قابل اجرا است.
با پیشرفت تکنولوژی شاهد روش های جدید و حتی در بعضی مواقع جایگزینی روش های نوین نسبت‌ به روش های سنتی و قدیمی هستیم. سقف وافل، ظاهری شبکه مانند دارد. به همین علت با نام سقف‌ مجوف‌ یا مشبک نیز شناخته می‌شود. علت انتخاب اسم وافل به علت شباهت آن با نان وافل است.

جنس قالب وافل چیست؟

قالب وافل به طور معمول از جنس پلاستیکی (پلی پروپیلن) است، و قالب ها پس از استفاده بدون آسیب جدا شده و مجدد قابل استفاده می‌باشند. قالب وافل در ابعاد مختلف نسبت به نوع سازه و به صورت یک طرفه و دو طرفه موجود است. سایز های آن نسبت نوع طراحی سازه ی ساختمان شما تعیین می شود. برای اطلاعات بیشتر شما نیاز به صحبت با متخصصان ما دارید، زیرا باید با در نظر گرفتن شرایط پروژه عمرانی و بررسی کامل پروژه ابعاد، تعداد و نوع سقف وافل تعیین شود.

 

نحوه اجرا سقف‌ وافل

همانند سقف تیرچه بلوک از جک ها (شمع ها) برای نگهداری سقف تا پایان بتن ریزی و عمل آوری بتن استفاده می‌شود. جک‌ها و پایه های نگهدارنده به پروفیل های افقی وصل شده، پروفیل ها نیز‌قالب ها را نگهداری می‌کنند. در واقع این جک ها هستند که بار وارده به پروفیل ها را تحمل می کنند، نوع قالب مورد استفاده است که فاصله بین جک ها را تعیین می کند. جمع آوری جک ها دارای متد و اصول خاصی می باشد. که این اصول نسبت به هر پروژه ایی متفاوت است. مرحله آخر اجرای سقف وافل بخش جمع آوری قالب است که به صورت سالم بیرون کشیده می شود. این قالب ها برای پروژه متعدد نیز قالب استفاده و مقرون به صرفه است. متخصصان ما برای مشاوره در این زمینه پاسخگو شما عزیزان هستند.

تفاوت سقف تیرچه بلوک با سقف وافل چیست؟

یکی از مهمترین تفاوت های این دو سقف، وزن کمتر وافل نسبت به تیرچه بلوک است. این مزیت منجر به حذف ستون و استفاده بیشتر از فضای ساختمان شما می شود.

مزایا سقف وافل:

 • به علت سبکی این سقف‌ می‌توانیم شاهد حذف تعداد زیادی از ستون ها باشیم و متعاقبا فضای بیشتر را‌ شاهد باشیم.
 • به علت آرماتوربندی دو طرفه، این نوع سقف تحمل لرزشی بسیار خوبی داشته و برای مکان های عمومی که به علت ازدحام محتمل به لرزش است استفاده می‌شود.
 • برای‌ اماکنی ‌که استحکام سازه ای، اهمیت زیادی دارد مانند فرودگاه ها و ایستگاه های قطار بسیار مناسب است.
 • سقف وافل به علت سبکی در مقیاس های اجرایی بزرگ بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است زیرا مصرف کمتر بتن و همچنین دسترسی راحت تر تاسیسات برقی و مکانیکی در آن.
 • از نقطه نظر زیبایی سقف وافل به تنهایی و بدون تزیینات قابل استفاده است و تنها به رنگ و نورپردازی محدود می‌شود.
 • حذف سقف کاذب (برای زیبایی).
 • بسیار مناسب برای طرح های اکسپوز می‌باشد.
 • بسیار مناسب برای سقف های مرتفع.
 • حل مشکل پارکینگ و متعاقبا فضای بیشتر پارکینگ به علت حذف ستون های میانی و شعاع گردش بیشتر برای ماشین ها (ضوابط طراحی پارکینگ )

 

معایب سقف وافل:

 • نیازمند به تجربه و دانش فنی مربوطه کارگران در رابطه با اجرای این نوع سقف می‌باشد.
 • به دلیل گران بودن وسایل ساخت آن از جمله داربست و قالب، اجرای این نوع سقف نسبت به دیگر سقف ها ممکن است گران تر باشد که البته با استفاده از اکیپ ها و پیمانکار های مناسب و ماهر که خودشان این تجهیزات را دارا هستند، می‌توانید این مشکل را رفع نمایید. گروه آنامیس با افتخار این خدمات را به شما با بهترین شرایط ارائه خواهد داد.

کاربرد سقف وافل

این نوع سقف به علت نکات ساختاری، کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی و عمرانی پیدا کرده است. پارکینگ های سرپوشیده، بیمارستان ها، ویلا ها و ساختمان ها با بر زیاد، (عرض زیاد) موزه ها، ایستگاه های قطار و مترو، استخر های سرپوشیده و مسقف، سوله ها (صنعتی و انبار)، فرودگاه ها و … از مکان هایی است که استفاده از این نوع سقف پیشنهاد می‌شود.

5 6 امتیاز ها
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
12 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی ناصری
علی ناصری
2 years ago

شما سقف وافل در شهر پردیس هم انجام میدید؟

علی مومنی
علی مومنی
2 years ago

اجرای سقف وافل انجام می دید؟

شرکت معماری و عمرانی
شرکت معماری و عمرانی
Admin
پاسخ به  علی مومنی
2 years ago

سلام روز بخیر بله لطفا برای بررسی با مشاورین ما تماس بگیرید.

فاطمه کیاسری
فاطمه کیاسری
2 years ago

سقف وافل رو طراحی سازه ای هم انجام میدید؟

شمیم زرگین
شمیم زرگین
2 years ago

سلام، من معمار هستم، وسط طراحیمون داخل پذیرایی مهندس عمران میگه ستون میخوره و من نمیخوام داخل پلان و نقشه ستون باشه، با سقف وافل میشه این ستون رو حذف کرد؟

اسدالله کریمی
اسدالله کریمی
2 years ago

استخدام نیرو و اکیپ آرماتوربند و اجرا کننده سقف وافل دارید؟

رحیمی
رحیمی
2 years ago

ضخامت سقف وافل چقدر است؟ میصرفه؟

ایلیاد اسدی
ایلیاد اسدی
2 years ago

قیمت اجرا سقف وافل رو محبت می‌کنید؟

قیر و گونی - اجرا
بهترین روش قیر کشی
شرکت معماری و عمرانی

قیر و قطران

مقدمهقیر و فواید آن – قیر ماده ای است چسبنده، به رنگ سیاه مایل به قهوه ای که از شمار زیادی هیدروکربن هام آلی با

ادامه مطلب
طراحی منظر حرفه ای
طراح منظر
شرکت معماری و عمرانی

طراحی منظر و نحوه اجرا

تعریف طراحی منظر طراحی منظر همانطور که از اسمش پیداست به طراحی فضاهای با کاربری باغ، حیاط، ویلا، مجتمع های مسکونی و تفریحی، حیاط خلوت

ادامه مطلب
سنگ نمای مصنوعی
انواع سنگ ساختمانی
شرکت معماری و عمرانی

سنگ نمای ساختمان و نحوه نصب

سنگ یکی از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه ها و رفع نیاز خود استفاده است. دوره های کهن

ادامه مطلب
مهندسین آنامیس

روف گاردن

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور طراحی معماری روف گاردن در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها

ادامه مطلب
بتن روان کننده
مهندسین آنامیس

روان کننده بتن چیست

هدف از ارائه فرمول تولید و ساخت مواد افزودنی بتن و شیمی ساختمان، ایجاد یک زنجیره فعال در زمینه بهینه سازی صنعت ساختمان و ایجاد

ادامه مطلب