سبک آرت دکو چیست؟ نمونه های سبک آرت دکو

سبک آرت دکو چیست؟ نمونه های سبک آرت دکو

سبک آرت دکو-ارت دکو چیست

دسترسی سریع به مطالب مقاله

سبک آرت دکو چیست؟ نمونه های سبک آرت دکو

 آرت دکو یکی دیگر از سبک های معماری می باشد که از دو کلمه طراحی ( art ) و دکوراسیون ( deco ) تشکیل شده است، که معنی آن را می توان هنر تزئینی دانست. سبک آرت دکو از سبک های نئوکلاسیک، فوتوریسم، کوبیسم و مدرنیسم الهام گرفته است. این سبک از طیف های رنگی خیلی شاین (روشن) در کنار رنگ های خنثی (سیاه، سفید، خاکستری، طوسی) می باشد. سبک آرت دکو با سبک کلاسیک چه تفاوتی دارد را می توان یکی از رایج ترین سوال های هر کارفرمایی دانست.

تفاوت آرت دکو با کلاسیک

هر دو سبک را می توان تجملاتی (سلطنتی) دانست. سبک آرت دکو را بیشتر زیورآلات ساختمان می دانیم، ولی سبک کلاسیک از ابزار هایی نظیر گچبری، کورنتی و فراسب و … که بر روی دیواره اصلی ساختمان کار می شود است.
آرت دکو نسبت به سبک کلاسیک مقرون به صرفه است. اگر دنبال سبکی هستید مثل سبک کلاسیک، بهترین پیشنهاد را می توان استفاده از سبک این سبک دانست، زیرا هزینه کمتری را در بر دارد. مثل این میماند، که، پول پیکان پرداخت کنید و سوار بنز شوید.

اشکال مثلثی و فرم های متوازن و متقارن همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در این سبک کاربرد زیادی دارد.

یک از اصلی ترین ویژگی های سبک ارت دکو، استفاده از آینه های منشوری یا دایموند است. آیینه هایی هستند تشکیل شده از اشکال مختلف.

دلایل استفاده از آینه های منشوری

به دو دلیل این آیینه ها را کار می کنند:

1- به دلیل انعکاس بسیار زیبای نور نسبت به آینه های ساده

2- به خاطر برش هایی که در این آینه کار می شود از اشکال مختلف تشکیل شده اند. مانند آینه های لوزی شکل که یک طرح الماسی به آینه می دهند.

هرچه پخ هایی که دور اشکال هندسی می چرخند بیشتر باشد آینه بازتاب متفاوتی به خود میگیرد. محل قرار گیری آینه خیلی مهم است، محل قرار گیری درست آینه در طراحی داخلی مطلبیست که حائز اهمیت است. جانمایی درست آینه به دلیل اینکه باعث بزرگتر شدن و پر نور تر شدن واحد شما می شود آینه را روبروی نور مفید باید قرار داد. با عمقی حداکثر ۷ متر از بازشو (پنجره) تا بتوانند نور را به داخل کنج های تاریک و یا راهرو های کم نور بازتاب کند. این انعکاس نور باعث پرنورتر شدن و بزرگتر جلوه دادن واحد شما می شود.

یک از اصلی ترین ویژگی های ارت دکو استفاده از آینه های منشوری یا دایموند است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید انعکاس نور چشم گیری دارد.

بخش هایی از سبک مصری را می توان به صورت نماد های چغازنبیل و معبد خورشیدی در نماهای بیرونی آرت دکو یافت کرد.

رنگ سیاه و سفید در آرت دکو بیس فوق العاده ایی را در نگاه اول به مخاطب می دهد.

به دلیل وسیع بودن طراحی و استایل های متفاوت در آرت دکو، پیشنهاد ما صحبت با مشاورین گروه آنامیس است. تا بهتر با ایده ها مختلف آشنا شوید.

تاریخچه آرت دکو

آرت دکو قبل از جنگ جهانی اول در فرانسه پدیدار گشت به همین دلیل معماران بزرگ آن زمان مبداء این سبک را اروپا می دانند (1920). در سال 1992 برای طراحی برج روزنامه نگاری تریبون مسابقه ایی برگزار شد، یک معمار اهل کشور فنلاند به نام سارین  با ارائه دادن سبک آرت دکو نتوانست داوران مطرح مسابقه طراحی را به سبک آرت دکو جلب کند. دانشمندان آمریکایی با سبک آرت دکو در این مسابقه طراحی آشنا شدند که نتیجه اش این شد که یک معمار اهل کشور آمریکا به نام ریموند هود با الهام گرفتن از آرت دکو (معمار فنلاندی) توانست طرحی برای برج روزنامه نگاری تریبون نظر داوران مطرح مسابقه را جلب کند و مقام اول این مسابقه طراحی برج روزنامه نگاری تریبون را به دست بیاورد.

سبک آرت دکو بعد از به دست آوردن مقام اول مسابقه طراحی برج روزنامه نگاری تریبون در کشور آمریکا نظرات افراد زیادی را به خود جلب کرد، مانند مد و فشن، هنر، جواهرات، هواپیماها، قطار ها، ماشین ها و … .

0 0 امتیاز ها
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments