طراحی منظر و نحوه اجرا

طراحی منظر و نحوه اجرا

طراحی منظر حرفه ای

دسترسی سریع به مطالب مقاله

طراحی منظر و نحوه اجرا

تعریف طراحی منظر

طراحی منظر همانطور که از اسمش پیداست به طراحی فضاهای با کاربری باغ، حیاط، ویلا، مجتمع های مسکونی و تفریحی، حیاط خلوت و در کل فضاهایی که می‌تواند ارتباطی بین طبیعت و انسان ‌برقرار کند، می پردازد در مقیاس بزرگ تر آن می‌توان به طراحی شهری اشاره کرد که کار مشترکی بین معماری، شهرسازی ‌و عمران است.

درباره مینیمال در معماری بیشتر بدانید !

چرا طراحی منظر انجام دهیم ؟

ارتباط بین طبیعت و انسان از ابتدای بشریت وجود داشته و طراحی منظر به حس آرامش و آسایش انسان با دیدن منظره ای مناسب مربوط می‌شود. مکانی که با دیدن آن دغدغه های فکری و ذهنی انسان کمتر شود و حس خوب و آرامش به او بدهد‌ که با یک طراحی خوب و اجرای اصولی و کامل می‌توان به این مهم دست پیدا کرد طراحی لنداسکیپ در معماری ویلا و ساختمان شامل مشخص نمودن فضا های دسترسی با در نظر گرفتن دید بصری مراجعین و رهگذران می‌شود باید حتما به این نکته دقت کرد که جانمایی المان‌ها، نقش اساسی در محوطه سازی و طراحی فضای سبز یک حیاط یا حتی پارک ایفا می‌کند توجه به موارد زیر حائز اهمیت ویژه می‌باشند.

طراحی منظر حرفه ای

درباره طراحی منظر بیشتر بدانیم

جانمایی وسایل تفریحی و تزئینی از جمله آلاچیق چوبی یا فلزی و میز و صندلی و مجسمه و وسایل ورزشی و جانمایی پارکینگ عمومی یا خصوصی متناسب با فضای عبور مرور و دسترسی های محلی و شهری مشخص نمودن فضا های عمومی و خصوصی و نحوه دسترسی بین آن ها طراحی و مشخص نمودن نقشه های تاسیساتی برای آبیاری و گازرسانی به فضا های مختلف معماری منظر شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما با‌ کمی دقت و تجربه کاری می‌توانید متوجه نکات بسیار ریز و‌ مهم آن شوید که در ادامه به تشریح مواردی از این سبک معماری می‌پردازیم.

تاثیر شرایط آب و هوایی بر نوع طراحی معماری و عمرانی ساختمان

در طراحی فضای سبز حیاط و روف گاردن و در کل طراحی منظر توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی مکان پروژه مورد نظر بسیار مهم تلقی می‌شود. چرا‌ که هر گیاه شرایط خاص نگهداری خود رو با توجه به نوع آب و هوای منطقه مورد نظر دارد.

طراحی لنداسکیپ

ایزولاسیون و عایق بندی با ایزوگام یا مواد نانو

مورد دیگری که بسیار باید به آن توجه داشت مساله آب و نفوذ پذیری آن است. در بحث طراحی منظر همانطور که می‌دانید گیاهان برای بقای خود نیاز به آب دارند. پس در نتیجه از لحاظ عایق بندی و ایزولاسیون حتما باید دقت کنید که مانع نفوذ آب به دیواره ها و طبقات (در روف گاردن) بشوید. مهندسان باید از عدم وجود قنات در پایین زمین اطمینان حاصل کنند و اگر قناتی موجود و خالی بود، نسبت به پر‌کردن آن اقدام کنند.

طراحی فضای سبز و انتخاب گیاهان مناسب منزل، محیط کار یا فضای باز مثل کافه، رستوران، پشت بام و …

یک‌ مساله اصلی و چالش برانگیز در طراحی منظر انتخاب گیاهان است که با توجه به هر فصل طراحی و انتخاب می‌شوند که بتوان فضا و حیاطی تقریبا همیشه سبز و پر از رنگ برای شما داشته باشد. باید حتما توجه داشته باشید که مواردی مثل نگهداری،‌ آبیاری، باغبانی و … شامل صرف هزینه می‌شود. پس باید طراحی معماری مطلوبی با در نظر گرفتن شرایط محیطی و ساکنین محل مورد نظر، مهیا کنید تا از لحاظ مسائل مالی و رسیدگی به آن خیالتان راحت باشد.

آبیاری هوشمند فضای سبز

با کمی فکر و اندیشه حتما متوجه خواهید شد که آبیاری فضای سبز حیاط یا باغ طراحی منظر خود برای طولانی مدت شاید هم از لحاظ زمانی و هم هزینه ای برایتان مشکل ساز شود. آبیاری هوشمند و قطره ای در طولانی مدت از بابت هزینه، برای شما مقرون به صرفه خواهد بود. چرا که با اتلاف آب کمتر و آبیاری دقیق تر و در عین حال بدون حضور فیزیکی فرد با استفاده از تایمر ها انجام می‌شود. باید توجه داشته باشید اگر فرصت آبیاری به موقع گیاهان را ندارید، حتما به استفاده از آبیاری هوشمند بیندیشید به این علت که ممکن ‌است با کمبود آب، به خشک شدن‌ و از بین رفتن زیبایی فضای‌ خود بیانجامد.

معماری منظر به تنهایی به طراحی خلاصه نمی‌شود و باید مرور زمان و اثرات آن را نیز در محیط مطروحه در نظر گرفت. سعی‌کنید به صورت تخصصی با متخصصان و گروه های مربوطه که دانش کافی را دارند مشورت کنید.

5 2 امتیاز ها
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دیزاین اتاق استراحت
مهندسین آنامیس

طراحی اتاق خواب

5 مرحله ایجاد طراحی اتاق خواب رویایی شما تیم مهندسی آنامیس کلیه امور طراحی معماری و بازسازی در تهران و اطراف تهران را از طراحی

ادامه مطلب
تاثیر رنگ در معماری
مهندسین آنامیس

رنگ در طراحی معماری

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور معماری و عمرانی در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها انجام

ادامه مطلب