نصب و اجرای انواع آسانسور و پله

نصب و اجرای انواع آسانسور و پله

پنل آسانسور

دسترسی سریع به مطالب مقاله

نصب و اجرای انواع آسانسور و پله

پله و آسانسور المان های سازه ای در ساختمان هستند که ارتباط عمودی بین طبقات را فراهم می کنند. پله ها از نظر فرم های معماری، مصالح مصرفی و روش اجرا در دسته های گوناگون قرار می گیرند. انواع پله از نظر فرم عبارتند از :‌

۱- پله های با باکس مستطیلی

۲- پله های L  شکل

۳- پله های U شکل

۴- پله های گرد یا اسپیرال

آسانسور خارجی

پله ها ممکن است از جنس بتن، فلز، چوب، سنگ، پلاستیک، شیشه یا ترکیبی از آن ها باشد. همچنین ممکن است پله به صورت درجا و یا پیش ساخته اجرا شود. امروزه ترجیح داده می شود برای کاهش وزن ساختمان و انعطاف پذیری بیشتر، از پله های پیش ساخته با مصالح سبک استفاده شود. در واقع ظهور پله های پیش ساخته در صنعت ساختمان به منزله انقلابی در طراحی و معماری به شمار می رود. عدم نیاز به باکس های پله جاگیر و غیر شفاف موجب افزایش کارایی این سیستم پله می باشد.

این مقاله را بخوانید طراحی ساختمان به سبک کلاسیک !

پله پیش ساخته

این پله ها (پله ها و آسانسورها) در مکان های مختلف می توان اجرا کرد. اجرای درجای پله ها یکی از دشوارترین بخش های اجرای ساختمان است که در صورت استفاده از پله های پیش ساخته روند اجرا، تا حد زیادی سریع تر سهل تر می شود.

امروزه پله های پیش ساخته در انواع L  شکل، U شکل، مارپیچی و تاشو و با انواع مصالح مانند چوب، فلز، شیشه و بتن با پرداخت و بدون پرداخت ساخته میشوند. از نظر باربری و قابلیت اطمینان، این پله ها نیز بازده و کارایی چون پله های ساخته شده به صورت درجا دارند و میتوانند به عنوان پله های دائمی در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این پله ها در فضایی که نیاز به طراحی باکس پله کوچیک تر به دلیل محدودیت فضا می باشد و همچنین در طراحی معماری که نیاز به ظرافت و ساخت با کیفیت تر وجود دارد، مناسب می باشد. همچنین اینکه پله های پیش ساخته به دلیل ساخت صنعتی، ارزان، با دوام و دارای مزایای چون سرعت ساخت و اجرا، دقت و کاهش نیاز به کارگر متخصص می باشند.

پله پیش ساخته

آسانسور

آسانسورها دیگر وسیله حمل و نقل عمودی است که با سیستم تعلیق و تعادل نیروی محرکه افراد و یا کالاها را بین طبقات مختلف ساختمان جا به جا میکند.

آسانسور از سه قسمت تشکیل شده است

۱- موتورخانه : برای برقراری موتور و گیربکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق

۲- چاه آسانسور :‌ برای نصب درها، ریل ها و همچنین محلی برای حرکت کابین و وزنه

۳- چاهک : در پایین ترین قسمت چاه آسانسور، برای ضربه گیرها بافرها

آسانسور حمل مسافر

آسانسوری است که برای حمل و نقل کالا طراحی شده است و معمولا عمل حمل و نقل به همراه افراد صورت میگیرد.

آسانسور حمل بار

آسانسور است دائمی که برای جا به جایی کالا بین طبقات ساختمان می باشد و در طبقات مشخصی عمل می کند. دارای کابینی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی دهد و در میان ریل های منصوب عمودی و با حداکثر ۱۵ درجه انحراف، حرکت می کند.

آسانسور حمل بیمار

در بیمارستان ها و سایر فضاهای درمانگاهی، جهت نقل و انتقال بیماران در بین طبقات ساختمان، از آسانسور های مخصوص حمل بیمار استفاده می شود که ویژگی اصلی این آسانسور ها نسبت به آسانسور های معمولی، بزرگتر بودن این آسانسور ها ( به نحوی که تخت بیمار به راحتی در داخل آن قرار بگیرد) و فیلترینگ هوای داخل به نحو مناسب جهت جلوگیری از انتقال بیماری ها و رشد میکروب و باکتری ها و نیز سرعت پایین تر حرکت آن ها به علت جلوگیری از ایجاد شوک به بیمار موقع شتاب گرفتن آسانسور می باشد.

آسانسور پانوراما

این نوع  از آسانسور ها، در داخل و یا خارج ساختمان با امکان دید به محیط اطراف طراحی میشوند. آسانسور های پانوراما بیشتر در مراکز تفریحی، تجاری و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند. این آسانسور ها اغلب شیشه ای بوده و روی بدنه خارجی ساختمان نصب می شوند.

سیستم های بالابر در آسانسورها

الکتروموتور بالای کابل وصل می شود (به صورت کابل کششی کار را انجام می دهند) یک اتاقک در بام وجود دارد که الکتروموتور نیز در این اتاقک نصب شده است. یک سر کابل به وزنه تعادل و سر دیگر آن به جعبه آسانسور متصل است. با حرکت افتادن کابل ها توسط موتور، جعبه به حرکت در می آید، وقتی جعبه آسانسور به سمت بالا کشیده می شود وزنه پایین می رود و برعکس.

سیستم های هیدرولیکی در پله ها و آسانسور ها

الکتروموتور پایین کابین وصل می شود. در این سیستم از زیر کابین بالا می رود که امن تر از سیستم کابلی است. مثل جک ماشین عمل میکند، اگر هم جک اتفاقی بیفتد تا موقعی که روغن نشت نکند جک به آرامی پایین می آید. سیستم هیدرولیک محدودیت قدرت کشش دارد تا چند طبقه بیشتر نمی تواند برود ولی این محدودیت را می توان برطرف نمود. ابعاد و استاندارد های آسانسور علاوه بر کابین برای آلات متحرک(فن- سیستم-خطر-تلفن و…)

هم باید فضا پیش بینی شود. کابل های برق داخل چاهک آسانسور دارای پوشش هستند.

پله برقی

مانند آسانسور، الکتروموتور می تواند در بالا یا پایین باشد، دست اندازهای پله برقی با خود پله حرکت می کند، ( به حالت زنجیر هستند) نیرو محرکه پله برقی در قسمت ابتدایی و تحتانی آن نصب شده است و توسط چرخ، زنجیر و یا تسمه نیروی موتور را به چرخ دنده های هر تک پله منتقل می نماید.

بالابرهای معلولین از ابتکارات جدیدی است با برق هم کار می کند یک چرخ دنده به صورت طولی است و کنار دست انداز پله قرار می گیرد. فایده این روش این است که فضای کمی اشغال می کند. پله برقی امروزه به عنوان بهترین و پر بازده ترین راهکار جهت حمل و نقل افراد پیاده در بین طبقات در فضاهای عمومی و شلوغ با ترافیک و تردد سنگین مانند ایستگاه های مترو، فرودگاه ها، فروشگاه های بزرگ و… به شمار می آید. استفاده از سیستم پله های برقی، علاوه بر سهولت حمل و سرعت بالا در جا به جایی افراد، امکان دید بصری قوی و استفاده از مناظر موجود در محیط جا به جایی را نیز به ارمغان می آورد.

پله برقی فرودگاه

کف رونده

کف های رونده برای کمک به طی مسافت های داخلی ساختمان های وسیع به کار می روند. این کف های رونده متشکل از صفحات رونده ای هستند که با سرعتی ثابت، مسافتی مشخصی را طی می کنند. این پیاده رو ها که برای رفت و آمد مردم در محیط های وسیع استفاده می شوند. می توانند کاملا افقی و یا شیب دار طراحی شوند، طولشان کوتاه یا بلند شود و از یک مکان در ساختمان برچیده شده و در جایی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. بیشتر استفاده این کف های رونده که الگو طراحی آن ها از تسمه نقاله گرفته شده است، در فرودگاه ها، فروشگاه های بزرگ، نمایشگاه ها و ترمینال زمینی و ایستگاه های قطار می باشد.

کف رونده
5 1 امتیاز
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اجرای سقف وافل
انواع قالب سقف وافل
شرکت معماری و عمرانی

سقف وافل با طراحی رایگان

تیم آنامیس مفتخر است با انجام پروژه های متعدد سقف وافل در سراسر ایران، تجربه های گران بهایی کسب کند و با ارائه تمامی این

ادامه مطلب
سنگ نمای مصنوعی
انواع سنگ ساختمانی
شرکت معماری و عمرانی

سنگ نمای ساختمان و نحوه نصب

سنگ یکی از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه ها و رفع نیاز خود استفاده است. دوره های کهن

ادامه مطلب