اجرای گود برداری و خاک برداری، مهارسازی سازه ساختمانی

اجرای گود برداری و خاک برداری، مهارسازی سازه ساختمانی

اجرای گودبرداری

دسترسی سریع به مطالب مقاله

اجرای گود برداری و خاک برداری، مهارسازی سازه ساختمانی

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور گودبرداری و طراحی و اجرا سازه نگهبان در تهران و اطراف تهران را از طراحی تا اجرا با بهترین قیمت ها انجام می دهد.
لازم به ذکر است به علت گستردگی و رابطه تنگاتنگ آنامیس با تولیدکنندگان و واردکنندگان، تهیه تمامی مصالح به صورت دست اول و با بهترین قیمت صورت می گیرد. برای تماس با ما فقط کافی است بر روی شماره بالا کلیک کنید.
در ادامه شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم:

اجرای گود برداری و مهار سازی سازه ساختمانی، یکی از مسائل پیچیده و دشوار برای ساخت و سازه های شهری محسوب می شود. به دلیل اینکه برای احداث پی ساختمان ها، زیرسازی، اتوبان ها، ساخت پل ها و قطارهای زیرزمینی شهری و غیره باید گودبرداری انجام شود. لذا اطلاع دقیق از روشهای گودبرداری و انتخاب روش مناسب گودبرداری متناسب با محل مورد نظر علاوه بر کاهش خسارات جانی از بروز خسارت مالی زیادی جلوگیری خواهد کرد.

 فشار جانبی وارد بر جداره گود برداری شده، ناشی از عوامل زیر است:

  1.  رانش خاک بر اثر وزن خود.گودبرداری
  2.  سربار های احتمالی روی خاک کنار گود سربار ها شامل موارد زیر هستند.
  3. خاک بالاتر از ترازو افقی در لبه  گود.
  4.   فشار ناشی از ساختمان های مجاور.
  5.  سربار ناشی از دره‌برداری معابر در مجاورت با گود به منظور جلوگیری از ریزش ترانشه و تبعات منفی احتمالی ناشی از این خاکبرداری سازه های موقتی را برای مهار ترانشه اجرا می کنند که به آن سازه‌های نگهبان می گویند.


 هدف اصلی از ایمن سازی جداره های گود با استفاده از سازه های نگهبان عبارتند از:
 حفظ جان انسان های خارج و داخل گود
 حفظ اموال خارج و داخل گود
 فراهم نمودن شرایط امن و مطمئن برای اجرای گود

 پایدارسازی جداره های گود برداری صورت ها و روش های مختلفی صورت می گیرد که از جمله آنها می‌توان به روش‌های: مهار سازی، دوخت به پشت، دیواره دیافراگمی، مهار متقابل،  اجرای شمع، سپر کوبی و اجرای خرپا اشاره نمود انتخاب روش مناسب گودبرداری،  طراحی و اجرای سازه های نگهبان به عواملی مانند اصول تئوریک ملاحظات اجرایی و ملاحظات تجربی بستگی دارد.

 روش اجرای گودبرداری و روش مهارسازی

 در این روش، برای مهار و رانش خاک، با استفاده از تمهیداتی خاص، از خاکهای جداره منطقه اجرای گود برداری شده کمک گرفته می شود. ابتدا در حاشیه زمینی که قرار است گودبرداری شود، در فواصل معین چاه‌هایی حفر می شود. عمق چاه ها برابر عمق گود به اضافه 25% تا 35% عمق گود پایین‌تر از رقوم کف گرد خواهد بود . پس از حفر چاه ها،  پروفیل IBP  داخل شمع  جاگذاری می‌شود.

تیم اجرای گودبرداری

 در قسمت انتهایی این پروفیلها شاخک هایی از نبشی یا ورق به صورت مثلثی و مستطیلی جوش می دهند تا پس از قرار گرفتن در داخل شمع، مهارت کافی در ایجاد نماید. سپس قسمت های انتهایی قمع  را که قبلاً آرماتوربندی آن اجرا و کار گذاشته شده، بتن ریزی می شود. بدین ترتیب پروفیل‌های فولادی مزبور در شمع مهار می شوند و پروفیل های فولادی همراه با شمع نیز در خاک مهار می گردند. پس از اجرای مراحل فوق، عملیات اجرای گودبرداری به صورت مرحله به مرحله اجرا می شود.

 در  هر مرحله، پس از برداشت خاک در آن عمق آت مرحله، برای جلوگیری از ریزش خاک، با استفاده از دستگاه های حفاری ویژه، در بدنه گود چاهک هایی افقی یا مایل، به قطر حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در جداره گود ایجاد کرده و درون چاهک ها  میلگردهایی کار می گذارند و درون آنها را با بتن تزریق شده پر می کنند. چاهها به عمق گود و پارامتر های مکانیکی خاک بستگی دارد. طول این چاه ها بین ۵ تا ۱۰ متر متغیر است. پس از انجام این مرحله، پانل های بتنی پیش ساخته را در بین پروفیل های قائم قرار داده و آنها را از سوی به میلگردهای بیرون آمده از چاهک ها به نحوه مناسبی متصل و سویی دیگر پانل ها را به پروفیل های  قائم وصل می کنند.

 به جای استفاده از این پانل های پیش ساخته میتوان آنها را به صورت درجا اجرا نمود. همچنین می توان ابتدا بر روی دیواره ها آرماتور بندی کرده و سپس روی آن را بتن پاشی نمود. کلیه عملیات فوق، به صورت مرحله به مرحله، از بالا به پایین اجرا می‌شود. ملات یا خمیری که برای تزریق استفاده می شود، مخلوطی است از سیمان و آب یا سیمان و آب که ممکن است در آن از مواد افزودنی نیز استفاده شود. در تزریق با استفاده از سیمان پرتلند نسبت آب به سیمان در ابتدا در حدود ۱.۵ است که به تدریج آن را کاهش داده و به حدود ۰/۵ می رسانیم.

 مزایای روش مهار سازی و گود برداری سازه ساختمانی

 مشخصات مکانیکی خاک بر اثر تزریق بتن درون چاهک ها بهبود می یابد.
 با بهبود پارامترهای مکانیکی خاک رانش خاک ناشی از این عمل کاهش می یابد  
 سازه نگهبان در داخل گود جایگیر نیست.
 از خاک موجود برای مهار دیواره گود استفاده میشود.

 معایب روش مهار سازی سازه ساختمانی

 استفاده از بدنه خاک مجاور دیواره ضروری است،  لذا در مواردی که خاک مجاور گود در زیر یک ساختمان در حریم همسایه یا در حریم تاسیسات و معابر شهری باشد از این روش نمی توان استفاده کرد یا استفاده از آن با محدودیت همراه است.
 به دلیل ضرورت اجرای عملیات به صورت مرحله به مرحله به زمان زیادی نیاز دارد البته این امر در پروژه های بزرگ ممکن است مطرح نباشد یا با مدیریت صحیح زمان کاهش یابد.
 هزینه اجرای عملیات به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر در مقایسه با روشهای ساده تر بیشتر است ولی در پروژه های بزرگ ممکن است این امر مطرح نباشد و هزینه کلی کار کاهش یابد
 دستگاه های خاص برای هفته چاهک ها  تزریق حمل پانل ها نیاز دارد.
 به افراد با تخصص های بالا در رده های مختلف فنی برای اجرای عملیات مربوط نیاز دارد.
 به دلیل اینکه عملیات حفاری در حریم همسایه انجام خواهد شد لذا در سطح شهر نمی توان از این روش بهره گرفت.

اجرای گودبرداری
5 2 امتیاز ها
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اسماعیلی
اسماعیلی
2 years ago

سازه نگهبان انجام میدید؟ محاسبات چطور؟

شرکت معماری و عمرانی
شرکت معماری و عمرانی
پاسخ به  اسماعیلی
1 year ago

بله، تماس بگیرید 02188727113 – 09128068651

امیرطه نوروزی
امیرطه نوروزی
2 years ago

👌🏻مطالب مفید بود

شرکت معماری و عمرانی
شرکت معماری و عمرانی
پاسخ به  امیرطه نوروزی
2 years ago

سپاس

نکات بازسازی منزل
مهندسین آنامیس

ده نکته بازسازی خانه

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور بازسازی در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها انجام می دهد.لازم

ادامه مطلب
سنگ نمای مصنوعی
انواع سنگ ساختمانی
شرکت معماری و عمرانی

سنگ نمای ساختمان و نحوه نصب

سنگ یکی از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه ها و رفع نیاز خود استفاده است. دوره های کهن

ادامه مطلب