کوبیاکس چیست؟ | معایب و مزایا کوبیاکس | طراحی و مشاوره رایگان

کوبیاکس چیست؟ | معایب و مزایا کوبیاکس | طراحی و مشاوره رایگان

طراحی کوبیاکس

دسترسی سریع به مطالب مقاله

کوبیاکس چیست؟ | معایب و مزایا کوبیاکس | طراحی و مشاوره رایگان

سیستم دال دو طرفه با فناوری کوبیاکس (Cobiax) -روش اجرا به صورت نیمه پیش ساخته – اصول طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می باشد به نحوی که، یک دال بتن حاوی حفره های ناشی از حضور گوی های کروی توخالی فراهم شود. سقف های مجوف بتن مسلح کوبیاکس (Cobiax) از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است، که در بالا و پایین دال به طور گسترده قرار می گیرد، حد فاصل بین این دو لایه با گوی های کروی شکل از جنس پلی پروپیلن پر می شود که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی، ابعاد مختلفی دارند. پس از آرماتور گذاری لایه ی زیرین، قفسه هایی از گوی های کروی شکل با فاصله کنار هم روی شبکه ی آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از آرماتور بندی لایه ی فوقانی، بتن رویی ریخته می شود.

سیستم دال دو طرفه کوبیاکس (Cobiax) (دال دو محوره توخالی)

سقف های بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل ها و ترکها، بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه های کوچک می شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف های بتن مسلح، به ویژه دال ها را به نحوی بهبود بخشید که بتوانند علاوه بر تامین ضوابط کنترلی، در مقایسه با دال های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشند، می توان به شیوه ی جدیدی در روش اجرای دالهای بتن مسلح دست یافت. با توجه به آن که در دال های بتنی دو طرفه از نظر تحمل نیروی برشی مشکلی وجود ندارد، اصول طراحی این نوع سقف، بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می باشد به نحوی که یک دال بتنی حاوی حفره های ناشی از حضور گوی های کروی توخالی فراهم شود.

سقف های مجوف بتن مسلح کوبیاکس (Cobiax) از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال به طور گسترده قرار می گیرد، حد فاصل بین این دو لایه با گوی های کروی شکل از جنس پلی پروپیلن پر می شود. با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی، ابعاد مختلفی دارند. در روند اجرای سیستم سقف کوبیاکس (Cobiax)، ابتدا پس از آرماتور گذاری لایه ی زیرین، قفسه هایی از گویهای کروی شکل با فاصله کنار هم روی شبکه آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از آرماتوربندی لایه ی فوقانی، بتن رویی ریخته می شود. در نهایت مقطع دال به صورت I شکل با جان، با ضخامت متغیر در می آید. این سقف در زمینه های سازه، انرژی، حريق آکوستیک در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و کاربرد آن در حیطه ی الزامات تدوین شده مورد تایید می باشد.

اجرای سازه کوبیاکس در سقف (سازه ای کارآمد)

مطالعات در زمینه ی سبک سازی و حذف بتن ناکارآمد از سال ۱۹۸۵ در دانشگاه های آلمان و مجموعه شرکت های گروه فن آوری های کوبیاکس (Cobiax) در سال ۱۹۹۷ با همراهی مهندسین و متخصصینی از سوییس و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا پایه ریزی و تاسیس شده است و اکنون تبدیل به یک مجموعه متخصص در مورد دال های تخت سبک با بتن مسلح شده است.
این دانش از سال ۱۳۸۷ به صورت انحصاری در ایران وارد شده است.

اساس تکنولوژی کوبیاکس (دال دو محوره توخالی) مبتنی است بر سقف سازه ای با ویژگی (سقف دال دو طرفه) با این تفاوت که هسته ی بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد).

ضخامت سقف کوبیاکس

گوی مدور یا کروی برای دال با ضخامت بین ۳۵ تا ۶۰ سانتیمتر و گوی تخت یا بیضوی برای دال با ضخامت بین ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر اجرا می گردد.
این گوی ها در حد فاصل مش های میلگردهای بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به این که در دال های بتنی دوطرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف (سقف کوبیاکس) بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می باشد.

در فناوری کوبیاکس (Cobiax) با حذف بار مرده ی غیر سازهای خاصیت باربری دو محوره هم چنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه ی تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قرار دهی گوی ها در سراسر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد. جزییات ۲۹-۲

اجزای این سیستم کوبیاکس

الف – مدول قفسه ای (گوی های پلاستیکی به همراه خرپای فولادی)

ب – دال بتن آرمه

جزئیات سیستم دال دو طرفه کوبیاکس (Cobiax) – روش اجرا به صورت نیمه پیش ساخته

در سیستم کوبیاکس (Cobiax) اعضای دال سقف شامل: بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی، و قفسه ی مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته ی مرکزی قفسه ی مسلح قرار گرفته و یک قفسه ی مدولار مسلح ایجاد می نمایند. این کیج (قفسه) مسلح مابین دو لایه آرماتور زیرین و فوقانی دال قرار گرفته و با حذف بتن غیر باربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود. در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل: ترکیب دال و ستون (تقریبا قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد.

مزایای فنی سیستم کوبیاکس (Cobiax)

 • باربری دو محوره 
 • بهینه سازی المان های عمودی نظیر: ستون ها و دیوارهای برشی (ستون های لاغرتر، کاهش ۴۰ درصدی حجمی و ابعاد ستون ها)
 • بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر شالوده، دال ها تا ۳۰ درصد سبکتر)
 • بهینه سازی المان های سخت کننده (کاهش بارهای افقی)
 • کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)
 • کنترل خیز بهتر
 • مقاومت بهتر در برابر نیروهای زلزله (کاهش اثر آسیب های لرزه ای، کاهش ارتفاع و سبک شدن سازه)
 • حذف تمام تیرهای اصلی

مزایای معماری سیستم کوبیاکس  (Cobiax)

 • انعطاف پذیری در پلان معماری (کاهش ابعاد ستون ها)
 • قابلیت پذیرش کاربری های گوناگون
 • سهولت تغییر کاربری افقی و عمودی
 • امکان اجرای کنسول تا ۷ متر
 • امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف
 • افزایش فضای مفید (قابلیت اجرای دهانه تا ۱۸ متر بدون اجرای ستون)

نمایندگی کوبیاکس

با توجه به فعالیت وسیع شرکت آنامیس در قسمت سقف کوبیاکس، انواع قالب های کوبیاکس را تیم این مجموعه تولید کرده و توانایی قبول انواع سفارشات خرید قالب کوبیاکس در همه مقیاس ها را دارد.

مشاوره رایگان و انتخاب سقف کوبیاکس مناسب برای سازه شما

تیم عمرانی آنامیس در همه مراحل ساختمانی شما از خدمت رسانی به شما دریغ نکرده و می‌توانید به راحتی در تمامی ساعت شبانه روز با ما و قسمت پشتیبانی در تماس باشید.
همچنین ما با طراحی و انتخاب بهترین نوع سقف به همراه صرفه اقتصادی برایتان، همراه شما هستیم.
تیم آنامیس مفتخر است با انجام پروژه های متعدد سقف کوبیاکس در سراسر ایران، تجربه های گران بهایی کسب کند و با ارائه تمامی این تجارب به شما پیمانکاران و کارفرمایان گرامی، آسودگی خاطر شما عزیزان را برای انجام هرچه بهتر فرمایشات شما فراهم‌ نمایند.

! نصب و اجرای سقف وافل با طراحی رایگان در شهر های دماوند، پردیس، پرند، کرج !

5 1 امتیاز
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دیزاین اتاق استراحت
مهندسین آنامیس

طراحی اتاق خواب

5 مرحله ایجاد طراحی اتاق خواب رویایی شما تیم مهندسی آنامیس کلیه امور طراحی معماری و بازسازی در تهران و اطراف تهران را از طراحی

ادامه مطلب
نکات بازسازی منزل
مهندسین آنامیس

ده نکته بازسازی خانه

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور بازسازی در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها انجام می دهد.لازم

ادامه مطلب
مهندسین آنامیس

گودبرداری با لودر

 لودرها معمولا در کارهای ساختمانی برای حمل توده های مواد نظیر خاک و سنگ، بارگیری کامیون ها، خاک برداری، حفاری و گاهی تسطیح (به عنوان

ادامه مطلب