روفیکس چیست – مزایای سیستم روفیکس

روفیکس چیست – مزایای سیستم روفیکس

اجرای روفیکس

دسترسی سریع به مطالب مقاله

روفیکس چیست – مزایای سیستم روفیکس

مقاومت خمشی قابل توجه روفیکس مهندسین را بر آن داشت که با قرار دادن آن بر روی تیر های فرعی و ریختن بتن بر روی آن، این محصول را به عنوان قالب و همین طور بخشی از فولاد تقویتی مورد استفاده قرار دهند. آزمایشات متعدد نشان دادند که ترکیب بتن با روفیکس از طریق درگیر شدن بتن در شبکه های آن، مقاومت قابل توجهی را در مقابل بارگذاری از خود نشان می دهد.

امروزه روفیکس با حدود نیم قرن حضور در صنعت ساختمان در اروپا هنوز جرو یکی از مصالح ساختمانی شناخته شده و مفید محسوب می شود. بیش از چهل و پنج سال است که در کشور های اروپایی از این محصول استفاده می شود. روفیکس در ابتدا به صورت سقف کاذب مصلح (بدون نیاز به شبکه آرماتور) مورد استفاده قرار گرفت. با بستن روفیکس به زیر تیر های فرعی توسط مفتول فلزی دیگر نیازی به نصب شبکه آرماتور برای نگهداری سقف کاذب وجود نداشت و این خود موجب صرفه جویی در مصرف مصالح و همین طور باعث سرعت و سهولت در اجرا می شد.

روفیکس یکی از سیستم های ساختمانی است که برای اجرای سقف های مرکب بتنی و دیوار های یکپارچه از آن استفاده می شود. در واقع روفیکس متشکل از یک صفحه فلزی مشبک، شامل هفت ناودانی V شکل و تعداد حداقل ۷۰۰۰ شبکه در هر متر مربع می باشد که به دلیل داشتن مقاومت خمشی بالا به عنوان قالب و فولاد تقویتی در ساختن سازه های بتنی به کار می رود. مواد اولیه روفیکس، ورق روغنی با آهن گالوانیزه به ضخامت ۰.۷ میلی متر می باشد.

در این سیستم، شبکه فولادی در بخش زیرین بتن قرار می گیرد که در مورد تیر های ساده، این ناحیه دارای حداکثر میزان تنش های کششی و مستعد ایجاد ترک های کششی می باشد. وجود شبکه فلزی سیستم روفیکس در این ناحیه تا حدودی مقاومت کششی سازه را در ناحیه لنگر مثبت بالا می برد. در این سیستم عمکرد یکپارچه ی فلزی و ناودانی ها و درگیری میان بتن و شبکه موجب افزایش پیوستگی سیستم می شود و می تواند به عنوان یک فاکتور کنترل کننده از ریزش احتمالی قطعات سقف تحت بارهای غیرعادی جلوگیری کند. همچنین در صورتی که اختلاط بتن به نحوه مطلوبی انجام شده باشد، به طوری که بتن در لا به لای شبکه فلزی درگیر شود، می تواند از میزان آرماتور های مورد نیاز بکاهد.

با استفاده از این قالب امکان بتن ریزی و اجرای همزمان تمامی طبقات و عدم نیاز به شمع، جک و حذف قالب بندی را می توان بدون استفاده از نیروی ماهر بر آورده نمود. این امتیاز جهت سرعت بخشیدن به پیشرفت کار تاثیر بسزایی دارد. در ضمن می توان به تمامی طبقات به صورت کاملا ایمن دسترسی داشت و خطر سقوط مصالح و یا افراد را به حداقل رساند.

از دیگر مزایای استفاده از این روش سبکی بیش از ۵۰ درصد سقف کار شده توسط قالب فلزی مشبک روفیکس موجب ۴۰٪ کاهش وزن مرده ساختمان و ۲۰٪ کاهش مصرف مصالح فولادی در اسکلت سازه می شود.

سیستم سقف روفیکس مشابه سقف های مرکب بتنی (کامپوزیت) می باشد، در این سیستم تیرهای فرعی که بافاصله ۱ متر از یکدیگر قرار گرفته اند به صورت عمود بر تیر های اصلی (پل ها) قرار می گیرند، وظیفه برش گیر انتقال نیروی افقی از پوشش بتنی سقف. به تیرهای فولادی می باشد، برش گیرها در واقع نقش مهار را بازی می کنند و از جدا شدن پوشش بتنی از روی تیر جلوگیری به عمل می آورند امروزه از اتصالات برشی گوناگونی استفاده می شود همچون گل میخ، مارپیچ، ورق تخت و انواع پروفیل ها. در این سیستم سقف به دلیل ویژگی های خاص سقف به منظور ایجاد سهولت در اجرا از گل میخ به عنوان برش گیر استفاده می شود برش گیرها را می توان جهت سهولت اجرا قبل از نصب تیرها روی آن نصب نمود اما معمولا این عمل به دو دلیل بعد از نصب تیر صورت می گیرد:

۱- امکان کنده شدن گل میخ ها در حین انتقال تیر وجود دارد.

۲- وجود گل میخ ها دست و پا گیر باشد.

۳- وجود گل میخ ها دست و پا گیر می باشد.

قالب روفیکس یک صفحه مشبک فلزی است که تعدادی پروفیل طولی به صورت موازی با فواصل مشخص به منظور تامین صلبیت خمشی در روی آن تعبیه شده است، این قالب به صورتی روی تیر های فرعی واقع می شود که جهت پروفیل ها بر جهت تیرهای فرعی عمود باش، در محل های قرار گیری گل میخ ها نیز قالب را سوراخ نموده و گل میخ را از این سوراخ عبور می دهیم، تا تمام قالب بطور کامل در تماس با بال فوقانی تیر های فرعی قرار گیرد.

سپس شبکه آرماتور مورد نیاز با فواصل لازم، براساس نتایج حاصل از محاسبات، روی تیرها قرار گرفته و پس از آن اقدام به بتن ریزی با ضخامت لازم می نماییم، در این سیستم نیازی به نصب قالب نداریم چرا که صفحه فلزی رو فیکس عمکرد یک قالب ثابت را دارد. به دلیل قرارگیری لایه روفیکس در تحتانی ترین قسمت سقف (ناحیه تنش کششی حداکثر) و درگیر و قفل شدن با بتن (به دلیل وجود سوراخ ها،) این لایه فلزی می تواند بخشی از تنش های کششی بارگذاری را تحمل نموده و از حجم آرماتورهای کششی بکاهد. پس از اجرای سقف پوشش بتنی جزیی از بال فشاری تیر شده، در نتیجه محور خنثای مقطع به سمت بالا حرکت نموده و ظرفیت کششی مقطع افزایش می بابد، چنین طرحی علاوه بر اینکه پوشش بتنی به منزله سقف ساختمان عمل می کند، باعث کاهش سطح مقطع تیر فولادی نیز می شود.

برای ساخت گنبد و روی پل ها و جاده ها نیز به کار می رود. گچ کاری و سفید کاری پشت کار هم آسان است. به وسیله روفیکس می توان دیوار حائل هم ساخت ولی باعث مضرس شدن سطح می شود که در این صورت به راحتی می توان روی آن را اندود کرد.

روفیکس جایگزین آرماتور کششی است و شبکه میلگرد برای استحکام بیشتر روی آن استفاده می شود. روفیکس با جوش به تیر ها می چسبد. طول روفیکس ۶ متر است و روی تیرها کار می شود.

گل میخ می تواند پایه اتصال آرماتورهای مشبک یا مش باشند. فاصله گل میخ ها از هم، به روش محاسباتی تعیین می گردد. علاوه بر گل میخ ها بین اصلی و فرعی، خود شیارها هم دارای گل میخ هستند (دارای آج) که یاعث می شوند کاملا در داخل بتن درگیر شوند.

در این روش بتن باید سفت باشد (نسبت آب به سیمان کمتر باشد.) بعد از پهن کرد صفحه روفیکس، بتن مستقیما روی صفحه ریخته می شود. یک روفیکس در دهانه ۲ متری ۱۲۵۰ کیلوگرم بار گسترده تحمل می کند و در دهانه ۲ متری می تواند ۹۰۰ کیلوگرم بار منفرد تحمل نماید. عرض ورق روفیکس ۷۰ سانتی متر است.

مزایای استفاده از سیستم روفیکس

مزایای استفاده از سقف روفیکس در مقایسه با سایر سقف های متداول عبارتند از:

سرعت و سهولت اجرا : عدم نیاز به قالب بندی و شمع بندی سقف، عملیات اجرا را سهولت بخشیده و علاوه بر آن اجرای همزمان چند سقف را در ساختمان های مرتفع را ممکن می سازد.

عدم نیاز به نیروی ماهر

عدم نیاز به شمع یا جک

فرم پذیری بالا : فرم پذیری آسان قالب ثابت روفیکس، امکان اجرای فرم های پیچیده معماری را بدون نیاز به قالب بندی های پیچیده و پرهزینه فراهم می آورد. امکان ساخت قالب های با فرم های آزاد از مزایای این سیستم می باشد که کمک زیادی به ساخت طرح های معماری متنوع می نماید. زیرا سایر روش های قالب بندی، انعطاف پذیری کمتری دارند. این ویژگی موجب امکان ساخت پوسته های بتنی با فرم های آزاد، هایپار و مخروطی می شود که تا چندی پیش قالب بندی آن ها بسیار دشوار می نمود.

ایمنی: همزمان با نصب قالب روفیکس روی تیرها در واقع یک شبکه ایمن در زیر پای عوامل اجرایی ایجاد می گردد که از سقوط افراد و اجسام جلوگیری می کند.

کاهش وزن سازه و تاثیر آن بر جنبه اقتصادی سازه :‌ کاهش بار مرده سقف تاثیر زیادی در محاسبات گذاشته و کاهش ابعاد اسکلت سازه از پی تا تیر و ستون و بادبند و… را دنبال خواهد داشت که این امر سازه را هرچه بیشتر به سوی اقتصادی شدن سوق خواهد داد. در زیر محاسبات مربوط به بار مرده سقف روفیکس ارایه گردیده همچنان که مشاهده می گردد وزن واحد سطح این سقف ۲۳۰ کیلوگرم بر متر مربع و در حدود نصف وزن سقف تیرچه و بلوکی با بلوک سفالی می باشد.

سهولت حمل و نقل و کاهش ضایعات و اشغال فضای کم: بر خلاف مصالحی همچون آجر و بلوک حمل و نقل و بارگیری و تخلیه قالب روفیکس ضایعاتی در بر ندارد و انبار کردن روفیکس فضای بسیار کمی را در کارگاه اشغال می نماید.

سهولت عبور لوله های تاسیساتی : عبور لوله های تاسیساتی از زیر سقف و اجرای آسان سقف کاذب برای پوشش این لوله ها علاوه بر سرعت و سهولت در کار از افزایش وزن سقف به دلیل انباشت پوکه در حالت مربوط به عبور لوله های تاسیسات از روی سقف جلوگیری می کند.

عایق حرارتی : هوای مسدود مابین سقف روفیکس و سقف کاذب، عایق خوبی در برابر مبادلات حرارتی محسوب می گردد.

اجرای پله : از آنجا که در این سیستم سقف نیازی به شمع بندی جهت اجرای سقف وجود ندارد تمام پله ها را می توان به طور همزمان در شروع عملیات اجرایی اجرا نمود. و امکان دسترسی آسان به همه طبقات توسط عوامل اجرایی در طول عملیات ساخت را فراهم نمود

امکان استفاده در ساخت تونل ها : از روفیکس می توان برای اجرای لاینینگ تونل ها نیز استفاده کرد. در تصویر نصب قالب فلزی روفیکس در ورودی پیلوت تونل دیده می شود.

امکان کنترل و دید از پایین به بالا

کار ظریف، سریع، دقیق انجام می شود.

میزان مصرف فولاد پایین می آید. در تولید ناخالص ملی تاثیر دارد.

سطح زیر روفیکس چون مضرس است به راحتی می تواند اندود شود.

وقتی شروع به تخریب می کند چون مضرس است با پاشش دانه های سیمان اعلام می کند که در حال شکستن است. (شکست تدریجی است)

چون صفحه به صورت سینوسی است بتن ظریف تر در سطح دیده می شود. (حداقل ۶ سانتی متر)

! سقف تیرچه بلوک در سازه های بتن مسلح !

5 1 امتیاز
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
تست مقاومت بتن
بتن پس کشیده
شرکت معماری و عمرانی

مفهوم پیش تنیدگی در عمران

بتن پیش تنیده پیش تنیدگی دارای مفهومی عام می باشد که در حوزه های گوناگون مهندسی و صنعت کاربردی وسیع دارد. به عنوان مثال یک

ادامه مطلب
سیستم قالب بتنی
رامکا در قالب تونلی چیست
شرکت معماری و عمرانی

سیستم های قالب تونلی در عمران

سیستم های قالب تونلی در عمران، یکی از روش های مورد استفاده برای اجرای ساختمان های با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است. نام

ادامه مطلب

بازسازی ساختمان

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور بازسازی ساختمان در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها انجام می

ادامه مطلب