کف سازی در هم کف و طبقات و پشت بام

کف سازی در هم کف و طبقات و پشت بام

دسترسی سریع به مطالب مقاله

کف سازی در هم کف و طبقات و پشت بام

کف ساز در هم کف و طبقات و پشت بام به منظور ایجاد سطحی صاف، زیبا و محکم انجام می گیرد. اجرای کف سازی در سه حالت متفاوت طبقات هم کف، میانی و پشت بام در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد.

اجرا در طبقه همکف

منظور این است که کف سازی بر روی سطح طبیعی زمین انجام می گیرد و اجرای آن شامل لایه های زیر است که به ترتیب از پایین به بالا عبارتند از :

1-متراکم کردن خاک بستر و در صورت لزوم خاکریزی با مخلوط شن و ماسه و متراکم کردن آن تا ارتفاع لازم.
2- بلوکاژ کف ساختمان (خشکه چینی) با قلوه سنگ و ریختن شن نقلی بدون خاک رس در روی آن به منظور پر کردن فضاهای خالی بین قلوه سنگ ها، انجام بلوکاژ به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به کف ساختمان انجام میگیرد. ضخامت بلوکاژ بین 25 تا 30 سانتی متر در نظر گرفته می شود.3- اجرای یک لایه بتن ضعیف ( به عیار 150 کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن) به ضخامت حدود 10 cm بر روی بلوکاژ فوق.
4- فرش کف بر روی بتن انجام شده فوق (موزائیک فرش، سنگ فرش و غیره). البته چنانچه نیاز به عایق کاری باشد مانند کف سرویس های بهداشتی و حمام ها و آشپزخانه، قبل از فرش کف، عایق قیر گونی به طریقی که قبلا گفته شد بایستی انجام گیرد.

اجرای انواع کفپوش صنعتی در شرکت معماری عمرانی آنامیس

کف سازی در طبقات

در اینجا پس از اجرای سقف، عملیات کف سازی به ترتیب زیر اجرا می گردد:

1- ریختن بتن سبک(با پوکه های صنعتی یا مدنی یا خرده آجر ) به ضخامت حدود 5 cm بر روی کف، این بتن جهت پوشش روی لوله های برق و یره و همچنین تراز کردن کف بکار می رود.
2- فرش کف با موزاییک، سنگ پلاک و غیره،الته در کف آشپزخانه ها، حما ها و سرویس های بهداشتی و به طور کلی در محل های که با آب یا رطوبت سرو کار داریم، قبل از اجرای فرش کف،بایستی اندود ماسه سیمان لیسه ای ب روی بتن سبک انجام و سپس روی آن ماسه قشر اندود قیر و دو لایه گونی، عایق بندی رطوبتی شده و سپس فرش کف انجام گیرد.

کف سازی در پشت بام

1-کرم بندی جهت ساختن شیب لازم برای کف سازی پشت بام به سمت ناودان ها

2- انجام شیب بندی لازم با توجه به کرم بندی نجام شده با بتن سبک (شیب بام بین 1 تا 2 درصد.)

3- اندود ماسه سیمان لیسه ای یا آسفالت نرم به ضخامت 2 الی 3 سانتی متر در روی تن سبک به منظور ایجاد بستر مناسب برای عایق قیر و گونی.

4- عایق قیر و گونی در سه قشر قیر و دو لایه گونی و یا به جای قیرو گونی از لایه های عایق پیش ساخته نظیر ایزوگام. لازم به توضیح است که کف خواب ناودانها به طریقی که قبلا گفته شد بایستی کار گذاشته شود.

5- پوشش روی عایق قیر و گونی با آسفالت نرم و کوبیدن آن با غلتک دستی به ضخامت حدود 3cm این پوشش آسفالت به منظور محافظت از لایه قیر و گونی انجام می شود. در ایزوگام نیازی به آسفالت روی آن نمی باشد. بعضی اوقات جهت استفاده از فضا پشت بامبه جای آسفالت، از موزاییک فرش استفاده می شود.

0 0 امتیاز
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments