دسترسی سریع به مطالب مقاله

روان کننده بتن چیست

هدف از ارائه فرمول تولید و ساخت مواد افزودنی بتن و شیمی ساختمان، ایجاد یک زنجیره فعال در زمینه بهینه سازی صنعت ساختمان و ایجاد یک بازار رقابتی در ارائه خدمات مربوط به ساختمان شیمی.
متأسفانه، بیش از 80٪ سازه های ساختمانی هنوز به روش سنتی در دست ساخت هستند و پیمانکاران و بیشتر مهندسان در این سازه ها از محصولات افزودنی و شیمی ساختمان بهره مند نشده اند. بنابراین، برای سهولت کار ساخت و ساز و ایجاد خواص متنوع و بهینه سازی مواد معدنی مورد استفاده در صنعت ساختمان و برای بهبود کیفیت و زندگی ساختمان، بهتر است علم پلیمر را از دست ندهید.
روان کننده بتن یک ماده شیمیایی است که بر پایه مواد افزوده کاهنده­ی آب و بالا برنده عدد اسلامپ است. این ماده باعث زیاد شدن زمان کارایی و دوام بتن (خمیری) و بالا رفتن مقاومت فشاری آن می­شود.

قیمت فوق روان کننده بتن

قیمت این ماده با توجه به مواد تشکیل دهنده و روش ساخت آن تعیین می­شود، چون می­توان آن را با مواد اولیه گوناگونی ساخت. از اصلی­ ترین آن­ها ترکیبات آلی محلول در آب هستند مانند نمک­های سدیم، کلسیم، آمونیوم اسید لینگو سولفونیک و اسیدهای هیدروکسی کربوکسیلیک (نمک ­های تری اتانول آمین و آمونیوم و سدیم)

این ماده به بهبود کیفیت بتن کمک می­کند و هنگامی که از آن استفاده نشود، آب و سیمان بعد از مخلوط شدن بخاطر نیروی دفع کننده­ی کمی که بین ذرات بزرگتری تولید می­شود. اما وقتی روان کننده اضافه کنیم مخلوط یکنواختی را خواهیم داشت.
برای خرید باید دقت داشت که کیفیت پایینی که بعضی از محصولات دارند کل مصالح و بتن را نابود نکند.
روان کننده بتن در استاندارد ASTMC494 در سه دسته قرار میگیرند که در ارتباط با روان کننده دیرگیر و روان کننده بتن معمولی، روان کننده بتن کندگیر کننده (دیرگیر) و روان کننده بتن تندگیر کننده (زودگیر) هستند.

روان کننده بتن

دیرگیر

زمان گیرش اولیه بتن را به تاخیر انداخته و میزان روانی بتن را بالا میبرد.

زودگیر

زمان گیرش بتن را کم کرده و در آب و هوای سرد استفاده می­شود.

مزایای استفاده از روان کننده بتن

با اضافه کردن فوق روان کننده ها در بتن مقاومت بتن بدون اضافه کردن مقدار سیمان افزایش می‌یابد. همچنین قابل استفاده در بتن هایی است که سنگدانه های نامناسب دارند و قابلیت پمپاژ بتن را فراهم می کند.

لیگنو سولفونات ها در روان کننده بتن

استفاده از این ماده در روان کننده بتن از دهه ۳۰ میلادی آغاز شد. و هم چنان به عنوان رایج ترین ترکیب در تولید روان کننده به کار می رود. این ماده از چربی زائد در تولید کاغذ از خمیر چوب درختی که ۲۰ تا ۳۰ درصد لینگین است به دست می آید.

هیدروکسی کربوکسیلیک اسیدها

میزان استفاده از این ماده به اندازه لیگنوسولفونات ها نمی باشد. نمکهای اسید هیدروکسی کربوکسیلیک آلی در دهه ۵۰ میلادی به عنوان کندگیر کننده  توسعه پیدا کردند. معمولاً این ترکیب ها به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند و دارای خلوص بالایی هستند. چون به عنوان ماده اولیه در صنایع دارویی و غذایی استفاده می شوند.

اجرای روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن چیست

فوق روان کننده بتن، یک ماده ‌افزودنی قدرتمند برای بتن بر پایه نفتالین سولفونات است. برای ساخت بتن کارا و خود متراکم مورد استفاده قرار می­گیرد و در شرایط نرمال از لحاظ گیرش و ساخت بتنی با کاهش اساسی نسبت آب به سیمان و افزایش تمامی مقاومت ها بخصوص مقاومت های اولیه نسبتاً‌ بالا فرموله شده می باشد.
آب برای بتن تازه برای تامین پایداری مخلوط بتن و انجام هیدراسیون بتن یک ماده ضروری است اما استفاده زیاد آب به دلیل کاهش پارامترهای مقاومتی بتن سخت شده متناسب نیست.

همانطور که ملاحظه کردید در این مقاله به موارد کاربردی درباره موارد بالا های بتن اشاره کردیم که با استفاده از آنها می توانید نسبت به شرایط پروژه خود اقدام به انتخاب روان کننده مناسب نمایید.
در این باره مشاورین آنامیس هم راهنمای شما خواهند بود. شما خریداران محترم برای تهیه انواع روان کننده های بتن می توانید به آسان ترین شیوه ممکن عمل کرده و با شرکت آنامیس تماس بگیرید و خرید خود را انجام دهید.
این روش سبب می شود در کمترین زمان ممکن و بدون صرف وقت و انرژی، خریدی بسیار راحت و مقرون به صرفه را تجربه نمایید.

0 0 امتیاز ها
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
طراحی منظر حرفه ای
طراح منظر
شرکت معماری و عمرانی

طراحی منظر و نحوه اجرا

تعریف طراحی منظر طراحی منظر همانطور که از اسمش پیداست به طراحی فضاهای با کاربری باغ، حیاط، ویلا، مجتمع های مسکونی و تفریحی، حیاط خلوت

ادامه مطلب
مهندسین آنامیس

روف گاردن

تیم مهندسی آنامیس کلیه امور طراحی معماری روف گاردن در تهران و اطراف تهران را از طراحی سه بعدی تا اجرا با بهترین قیمت ها

ادامه مطلب